דף הבית ממליצים עלינו שובר מתנה 🎁 ההרצאה שלנו הכירו את החרדים חידון גלרייה יצירת קשר 🎤הפודקאסט שלנו EnglishEN

ישיבת פוניבז'

הסיור בהדרכת אבי ולר וחזקי סורוצקין
לתיאום מועד סיור התקשרו 050-727-6656
ישיבת פוניבז' היא מהישיבות הנחשבות והמוכרות בציבור החרדי ליטאי בארץ ובעולם.

חורבן הישיבה באירופה:

הישיבה הוקמה בשנת 1919 על ידי הרב הרב יוסף שלמה כהנמן בעיר פוניבז' בליטא, והיא היוותה בית למאות אברכים (לומדי תורה נשואים) ולבחורים רווקים אשר למדו והגו בתורה יומם וליל.

בשנת 1939 נכבשה ליטא על ידי השלטון הקומוניסטי ומצבה של הישיבה הורע, הרב כהנמן אשר הרגיש כי קיום הקהילה היהודית בפונביז' עומד בסכנה, יצא ב1940 לשליחות לארה"ב על מנת להשיג אשרות פליטים עבור 5000 נפשות.

בעודו עושה דרכו לארה"ב נודע לרב כהנמן כי אין כל סיכוי לקבל את אשרות הפליטים וכי חזרתו לליטא מסוכנת ביותר כיוון שהשלטון הקומוניסטי בעקבותיו, עקב כך עלה הרב כהנמן לארץ ישראל.

כשנה לאחר מכן , ביוני 1941 נכנסו הנאצים לפוניבז' והקימו מטה צבאי בבניין הישיבה, במהלך אותם חודשים התעללו וטבחו הנאצים ומשתפי הפעולה בבני הישיבה ובתושבים בכיכר העיר, התעללות זו זכתה לכינוי "מחול השדים" ,עד חודש ספטמבר כבר השמידו הנאצים את כולם לרבות מאות תלמידי הישיבה והרבנים אשר עמדו בראשותה בבורות ההריגה אשר ביער הסמוך וכל זאת בסיוע המשטרה הליטאית אשר שיתפה עמם פעולה, מתוך מאות רבות של תלמידי הישיבה שרדו בין חמשה לששה.

תקומת הישיבה בארץ ישראל:

הרב כהנמן אשר מפעל חייו עלה בסערה השמיימה נטל על עצמו את המשימה להקים את הישיבה מחדש בארץ ישראל, בתחילה הייתה הישיבה נודדת בין בתי כנסת והיא כללה מספר מצומצם של בחורים.

בין השנים 1943-1945 עברה הישיבה למשכנה הקבוע בשטח על גבעות בני ברק שנתרם על ידי הנגיד יעקב הלפרין, טקס הנחת אבן הפינה תואר כטקס עצוב אשר בו הרב כהנמן והרב אברהם ישעיו קרליץ (החזון איש – מגדולי הדור הליטאים) הניחו כף עם מעט מלט וקראו מספר פרקי תהילים.

ישיבת פוניבז' אשר בשיא תפארתה שימשה אלפי בחורים ואברכים, היוותה סמל לשיקום עולם התורה אשר חרב בשואת יהודי אירופה, הישיבה שימשה שנים רבות כמודל לישיבות ליטאיות רבות שנוסדו בעקבותיה, הישיבה גידלה דורות של תלמידי חכמים ורבנים חשובים אשר היו למנהיגים נחשבים, משפיעים ומפורסמים.

מאז ועד היום:

בשנים שלאחר פטירת הרב שך (ראש הישיבה ומנהיג הציבור החרדי ) נתגלעו סכסוכים על הנהגת הישיבה אשר פיצלו אותה לשתי מחנות (שונאים ומחבלים) והנושא עמד כמה פעמים לפתחו של בית המשפט.

בישיבת פוניבז' תולים דגל ישראל ביום העצמאות, הדבר אינו טריוויאלי שכן זהו מחזה נדיר בעולם הישיבות החרדי, יש הטוענים כי תליית הדגל היא פרי צוואתו של הרב כהנמן אשר חזה בעיניו את תקומת עולם הישיבות מחדש בארץ ישראל ועל כך זכר טובה למדינה.

את המאמר ניתן לסכם עם הפסוק אשר חקק הרב כהנמן על הקיר בחזית הישיבה והוא משקף את חזונו על שיקום חורבן עולם התורה באירופה:

"וּבְהַר צִיּוֹן תִּהְיֶה פְלֵיטָה וְהָיָה קֹדֶשׁ"

במהלך הסיור עם אבי וחזקי נבקר במתחם הישיבה, נשמע את הסיפורים ונראה את המבנים המרשימים של הישיבה, וביניהם מתחם "אהל קדושים" אשר ייסד הרב כהנמן לזיכרון הנרצחים בליטא. סיור בבני ברק זו חוויה בלתי נשכחת שלא כדאי לכם לפספס, צרו איתנו קשר לתיאום מועד סיור.

סיור בבני ברק

מסקרן אתכם לדעת יותר? מוזמנים להכיר את הסיור הקולינרי המרתק שלנו בבני ברק, במהלך הסיור נקח אתכם לעולמה המרתק של בני ברק והקהילה החרדית. לחצו כאן לפרטים נוספים על הסיור.

נשמח לדבר

למי הסיור מיועד ואיך נרשמים? הסיור מיועד לכולם! ליחידים קבוצות ולכל טווחי הגילאים, דברו איתנו ואנו נתאים את הסיור אליכם:

ההודעה נשלחה בהצלחה אנחנו מבטיחים לחזור אלייך בהקדם, לצערינו לפעמים בגלל תקלות רשת ההודעה לא מגיעה ולכן אנחנו ממליצים גם לשלוח לנו הודעת סמס או ווטסאפ למספר 0507276656


הזמינו עכשיו