דף הבית ממליצים עלינו שובר מתנה 🎁 ההרצאה שלנו הכירו את החרדים חידון גלרייה יצירת קשר 🎤הפודקאסט שלנו EnglishEN

שידוכים
במגזר החרדי

בהדרכת אבי ולר וחזקי סורוצקין
לתיאום מועד סיור התקשרו 050-727-6656הערה חשובה!
אנחנו מקבלים הרבה פניות לגבי מציאת שידוך, אנחנו לא משרד שידוכים ולכן לא נוכל לעזור בנושא, מאחלים שידוך טוב לכולם :)


אחד הנושאים המרתקים במגזר החרדי הוא נושא ה"שידוכים".
אז איך זה קורה? כמה כסף מקבלים השדכנים על שידוך מוצלח? על מה מדברים בפגישות (דייטים)? וכיצד בסופו של דבר נוצרת אהבה בין בחור ובחורה שמעולם לא שוחחו עם בני המין השני שיחות חולין? כל זאת ועוד במאמר שלפניכם.איך מקבלים שידוך טוב?

כל נער ונערה חרדים יודעים שטיב הישיבה או הסמינר (מוסד חרדי לנשים) בהם ילמדו ישפיע ישירות על איכות השידוך איתו יתחתנו ויבלו עד 120, כבר מגיל צעיר ישנו רצון עז להתקבל לישיבה הטובה ביותר על מנת לזכות בשידוך הטוב ביותר, מי שילמד בישיבה בינונית עלול לזכות בבחורה בינונית, מי שילמד בישיבה טובה יזכה בכלה טובה מבית טוב וכנ"ל הפוך מצד האשה, סמינר טוב = חתן טוב.

באיזה גיל מתחילים שידוכים?

כאשר נער חרדי מגיע לסביבות גיל 20 הוא "יוצא לשידוכים" הכוונה, הוא מוכרז מאותו רגע כרווק פנוי שפתוח לשמוע הצעות מכל מי שמעוניין בכך, נערה חרדית "יוצאת לשידוכים" בערך באותו גיל ולעיתים כבר בגיל 18.

שלב ההצעות

כמובן שכל המכרים מתחילים להריץ בראשם התאמות אפשריות והצעות כאלה ואחרות עולות מכאן ומשם, ככל שהבחור או הבחורה "איכותיים" יותר כמובן שיהיו יותר הצעות, ולבסוף מי שיצליח לשדך ולחתן, בין אם מדובר בשדכן מקצועי ובין אם מדובר במכר מהמשפחה שניסה את מזלו יזכה גם בשליש גן עדן וגם ב1000$ דולר מכל צד, עבודה קשה אך מתגמלת. בשלב הראשון הצעת השידוך מגיעה להורי הבחור/ה בלבד אשר מתחילים בהליך בירור קפדני ומעמיק שעלול לפסול שידוך כבר בשלב המקדמי הזה או לאשר התקדמות של התהליך במידה ויש התאמה תיאורית.

שלב הבירורים

במהלך הבירורים הללו מבררים על כל בני המשפחה מהצד השני, הכנסה, עיסוק, השכלה, תכונות אופי ועוד ועוד, בסופו של תהליך בירור טוב ישנו רישום מדויק והכרות "על הנייר" של הצד השני, זה אולי נשמע מוזר, אבל מדובר על עסקה, וכפי שמבררים היטב לפני קניית נכס או השקעה, גם כאן מדובר על עסקה לטווח ארוך מאד ובד"כ לנצח, ולכן תהליך הבירור חייב להיות קפדני ומעמיק, בד"כ אין פריווילגיה כמו בציבור החילוני, לחיות כמה שנים יחד ולהכיר, לפיכך רוצים לסגור כמה שיותר פינות ולמזער הפתעות.

נפגשים בפעם הראשונה

אז אחרי ששלב הבירורים הסתיים ונראה שיש התאמה "על הנייר" מתקבל אישור לשדכנית לקבוע פגישה ראשונה , מעתה והילך תפקיד השדכנית להיות המתווך בין המשפחות ובני הזוג המיועדים. פגישה ראשונה מתבצעת או בבית הורי הבחורה או בלובי של מלון, מקום הומה אדם כזה או אחר בלי יותר מידי פרטיות, הבחור והבחורה נפגשים לראשונה עם בני המין השני בפגישה לשיחת חולין 1 על 1, וממש כמו בכל דייט, או שזה זורם או שזה אסון, בחורים ובחורות רבים רושמים לעצמם נושאי שיחה שהם רוצים לכסות או כדי לדעת פרטים חסרים משלב הבירורים או פשוט כדי להעביר את הזמן.

מחכים לתשובה מהשדכנית

הפגישה מסתיימת בחילופי חיוכים וכל אחד חוזר לביתו ומעדכן את השדכנית בדעתו. לעיתים לוקח לצד אחד יותר זמן להגיב והצד השני יושב במתח וציפייה בבית ומחכה לטלפון מהשדכנית, אם ישנה התאמה מתקדמים לשלב הבא, אם אין התאמה השידוך נופל, תפקידה של השדכנית בשלב זה להודיע לצדדים את החלטות הצד השני לטובה ולרעה (ולעיתים אף לשכנע לתת עוד צ'אנס) .

מחליפים מספרים

עד כה כל התהליך עבר דרך השדכנית בלבד, כאשר כל פגישה עורכת כשעה ומקובל להפגש כ5 פעמים, על אף שלפעמים ישנם התלבטויות אשר גורמות לפגישות נוספות, בשלבים המתקדמים תפקידה של השכנית הולך ופוחת, ההורים יסגרו את ענייני הכספים ביניהם, אם ישנה אפשרות כלכלית יחלקו בעלויות דיור קבע או שכירות וכן הוצאות החתונה, כמה כל צד נותן וכו' ולאחר מכן יחליפו החתן והכלה מיועדים מספרי טלפון ביניהם, בד"כ המשמעות היא שהעניין חתום ויש שידוך מוצלח.

הפגישה האחרונה

הפגישה האחרונה היא בעצם הצעת נישואין רישמית, עם יין ופרחים או מכתב מרגש. אהבה גדולה עדיין אין אבל מטרה משותפת לבניית בית בישראל יש.

האם זה מחזיק מעמד?

אז יש הצעת נישואין ויש שידוך מוצלח, נקבע תאריך לחגיגת האירוסין ולחתונה מיד אחריו, השדכנית מקבלת 1000$ מכל צד וכולם מרוצים. אז האם המודל הזה עובד? המציאות הוכיחה שרבבות זוגות שנשאו בדרך הזו אכן מצליחים לבנות עם הזמן אהבה חזקה, כמובן שיש גם כאלו שלא , יש גם גירושין במגזר החרדי, אבל בפועל לא ניתן לקבוע האם השיטה עובדת יותר או פחות טוב משיטת הדייטינג הרגילה שאנו מכירים.

חשוב לדעת

תהליך השידוך כפי שקראתם כאן מאפיין את הציבור החרדי בכלל והליטאי בפרט, אך חשוב לציין שהמגזר החרדי בנוי מתתי מגזרים רבים כגון המגזר החסידי, הליטאי והספרדי, ויש שוני רב בתהליך השידוך בין המגזרים והקהילות השונות בחברה החרדית, אבל קוי היסוד דומים מאד והתהליך דומה.

במהלך הסיור בבני ברק עם אבי וחזקי נכיר לעומר את המגזר החרדי ונדבר בין השאר גם על נושא השידוכים , נשמע גם מחזקי כיצד הוא בעצמו נשוי באושר לאשתו שהיא גם השידוך הראשון שלו.

הערה חשובה!
אנחנו מקבלים הרבה פניות לגבי מציאת שידוך, אנחנו לא משרד שידוכים ולכן לא נוכל לעזור בנושא, מאחלים שידוך טוב לכולם :)

סיור בבני ברק

מסקרן אתכם לדעת יותר? מוזמנים להכיר את הסיור הקולינרי המרתק שלנו בבני ברק, במהלך הסיור נקח אתכם לעולמה המרתק של בני ברק והקהילה החרדית. לחצו כאן לפרטים נוספים על הסיור.

נשמח לדבר

למי הסיור מיועד ואיך נרשמים? הסיור מיועד לכולם! ליחידים קבוצות ולכל טווחי הגילאים, דברו איתנו ואנו נתאים את הסיור אליכם:

ההודעה נשלחה בהצלחה אנחנו מבטיחים לחזור אלייך בהקדם, לצערינו לפעמים בגלל תקלות רשת ההודעה לא מגיעה ולכן אנחנו ממליצים גם לשלוח לנו הודעת סמס או ווטסאפ למספר 0507276656


הזמינו עכשיו